FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PROF. JACEK MAJCHROWSKI, MAYOR OF THE CITY OF KRAKOW, INVITES

News

Wystawa: „Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego” gości w Rzeszowie

Recently added: monday, 15 november 2014


Wystawa: „Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego” gości w Rzeszowie

Od 15-23 listopada w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie  w Galerii Szajny gości wystawa:  „Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego. Materia Mundi”. W tym samym czasie w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwa  Festiwal Nowego Teatru, co pozwala zgromadzić wokół ekspozycji liczne grono widzów.

Wystawa stanowi  bardzo oryginalną prezentacją  myśli i twórczości teatralnej wybitnych polskich artystów teatru formy. Na wystawie prezentowane są zdjęcia ze spektakli Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego wymienionych twórców oraz portrety reżyserów, opatrzone komentarzami z ich własnych dzieł literackich. Wybrane zdjęcia odwołują się do kolejnych kręgów materii budującej świat: Salvator, Angelus, Humanus, Formo, Materia Prima. Jak pisze autor koncepcji wystawy dr hab. Tadeusz Kornaś: „Wystawa została zatytułowana „Materia Mundi”, bo przecież materia świata jest koniecznym budulcem teatru – każdego teatru”. Składające się na prezentację zdjęcia i komentarze nie mają na celu nadawać dodatkowych pięter interpretacji  dziełom artystów, lecz jedynie sygnalizować w jaki sposób odwoływali się oni do wspólnej europejskiej wyobraźni.  

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu: Materia Prima. 3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny kultury. Już w lutym będzie można zobaczyć ją  w Krakowie  w Teatrze Groteska w ramach Festiwalu Materia Prima od 21-28 lutego 2015 (będzie towarzyszyć sesji naukowej „Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego”). Od 2-10 marca 2015 będzie natomiast  prezentowana w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Organizatorem wystawy jest: Teatr Groteska w Krakowie, a jej współorganizatorami: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.back »

 
Organizator:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków