FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Materia Prima 2015

Materia Prima. 3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny Kultury

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w MATERIA PRIMA. 3. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU TEATRU FORMY. BIEGUNY KULTURY – wydarzeniu unikalnym na skalę światową. Proponujemy starannie wyselekcjonowane spektakle w wykonaniu dwunastu wybitnych teatrów z:Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Włoch i Polski – przedstawienia atrakcyjne, malownicze, widowiskowe. W ramach Festiwalu wystąpią światowej sławy teatry, obecne na najbardziej prestiżowych festiwalach, laureaci znaczących nagród. Większość z nich zagości w Polsce po raz pierwszy!

Twórcy przedstawień TEATRU FORMY posługują się wyjątkowym językiem pozawerbalnej komunikacji –zapraszają do spotkania z pierwotną esencją teatru: bogatą warstwą plastyczną, muzyczną i ruchową spektakli. TEATR FORMY to bowiem teatr totalny, łączący szeroki wachlarz sztuk: teatr maski, lalek, przedmiotów, cieni, nowy cyrk, teatr ruchu, tańca, teatr plastyczny, performans, a MATERIA PRIMA oferuje „wybuchową mieszankę” wszystkich tych gatunków i form.

Mamy nadzieję, że prezentowane podczas Festiwalu spektakle uruchomią najgłębsze pokłady emocji, wzruszeń i niczym nie skrępowanej wyobraźni, a ich otwarta struktura oraz wielość metafor i symboli pozwoli na wolność interpretacji.

Jak zwykle nie stronimy od eksperymentu i twórczych poszukiwań – teatry Anny Peschke i twórczy tandem Antje Töpfer & Florian Feisel odkryją wielopłaszczyznowy, surrealistyczny, a przy tym wyrafinowany estetycznie świat teatru formy. Zaprezentujemy też twórczość wybitnych choreografów. Emiliano Pellisari i jego NoGravity Dance Company przedstawią własną interpretację Boskiej Komedii, prezentując zjawiskowy i z pozoru niemożliwy powietrzny taniec – będzie to niewątpliwie wydarzenie festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znany na całym świecie teatr Carte Blanche. Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego w choreografii hiszpańskiego twórcy Marcos’a Morau. Zobaczą też Państwo autorskie przedstawienie ekspresyjnej choreografki Caroline Finn oraz jak w produkcji Teatru Groteska teatr plastyczny łączy się z teatrem tańca. Z siłami grawitacji walczyć będą dwa francuskie teatry, przedstawiciele teatru wizualnego, fizycznego: Compagnie 111 – Aurélien Bory i nowego cyrku: Compagnie L’Immédiat. Do wiecznie żywej tradycji teatru lalek i cieni nawiążą spektakle: Compagnie La Pendue, Teatru "Teremok" oraz izraelskich artystów Yaniv’a Shentser’a i Meirav Ben David. I wreszcie Compagnie Philippe Genty – gwiazda Materii Primy 2010 triumfalnie powróci do Krakowa by zaprezentować plastyczne wizje z pogranicza snów.

Zapraszamy też Państwa do udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi, które przybliżą szerzej zagadnienia Teatru Formy: spotkaniach z artystami, konferencjach, dyskusjach, pokazach filmów, wystawie.

MATERIA PRIMA to w kategoriach alchemicznych surowiec, z którego powstaje CZYSTE ZŁOTO, a w kategoriach teatralnych substancja, z której powstaje CZYSTE PIĘKNO. Obie są metaforą, poszukiwaniem – synonimem wiecznego dążenia człowieka ku doskonałości. POSZUKAJMY RAZEM PIĘKNA W TEATRZE!

Zapraszamy serdecznie!

 

MATERIA PRIMA: PLASTYKA – MAGIA – METAFIZYKA

ZAWSZE W DOBREJ FORMIE!

 

Adolf Weltschek
Dyrektor Festiwalu

Zuzanna Głowacka
Kierownik Programowy Festiwalu

 

____________________________________________


Teatr Groteska znany jest dziś powszechnie nie tyko ze znakomitych spektakli, wspaniałych lalek i niezwykłych eksperymentów scenicznych, ale też z wyjątkowych przedsięwzięć artystycznych, wśród których na pierwszym miejscu wymienić trzeba Festiwal Materia Prima.

Organizowany w dwuletnim cyklu Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy przyciąga do Krakowa najciekawszych twórców z różnych stron świata i utrwala dobre tradycje miasta jako centrum niezależnej, poszukującej sztuki, obszaru wolnego ducha.

Cieszę się, że w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora będziemy gościć w Krakowie czołowych przedstawicieli teatru formy.

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu oraz towarzyszących mu przeglądach, dyskusjach i konferencjach naukowych.  Zapraszam na poruszające wyobraźnię spotkanie z najwybitniejszymi twórcami współczesnej sceny plastycznej. 

Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa

 

   


 
Organizator:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków