FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

PROF. JACEK MAJCHROWSKI, MAYOR OF THE CITY OF KRAKOW, INVITES

Shows

back »

Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance - Edvard


Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance (Norwegia)

 

Edvard

 

 

Inspiracją do powstania tego przedstawienia były życie i twórczość Edvarda Muncha. Hiszpański choreograf Marcos Morau bada umysł norweskiego malarza. We wczesnym dzieciństwie Muncha na gruźlicę umierają jego matka i siostra, a on sam przez wiele lat zmaga się z załamaniem nerwowym i alkoholizmem. Marcos Morau zastanawia się, w jaki sposób te doświadczenia ukształtowały Muncha jako człowieka i artystę. Interesuje go szczególnie relacja pomiędzy dyscypliną twórczą a chorobą. Morau buduje na scenie odmienne światy, pokazując codzienną rzeczywistość z surrealistycznej perspektywy. Pomiędzy konkretem a abstrakcją – gra kontrastów dodatkowo wzmacnia ten efekt.

 

Choreografie Marcosa Morau powstają na skrzyżowaniu różnych form ekspresji scenicznej, przy czym artysta wiele czerpie z tańca klasycznego. Film, teatr i literatura stanowią tu ważne źródło inspiracji. Artysta tworzy w ścisłej współpracy z tancerzami, w wyniku czego rodzi się taniec niesłychanie wyrazisty i dynamiczny. Wraz z zespołem La Veronal, Morau wypracował charakterystyczny język ruchu, który czyni jego styl rozpoznawalnym na całym świecie. W 2013 roku Morau otrzymał Hiszpańską Narodową Nagrodę Taneczną, a ze swym zespołem La Veronal, w krótkim czasie zdobył sławę na tak znamienitych scenach jak m.in.: Théâtre National de Chaillot w Paryżu, Weneckie Biennale, Dansens Hus w Sztokholmie oraz Sadler’s Wells w Londynie.

 

Carte Blanche. Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego istnieje już ponad 25 lat i jest bez wątpienia jednym z najlepszych teatrów tańca na świecie. W skład zespołu wchodzi od 12-14 tancerzy różnych narodowości, których wyróżnia wyrazista sceniczna osobowość i opanowana do perfekcji technika ruchu. Carte Blanche współpracuje z wybitnymi choreografami z Norwegii i świata, a szczególnie z artystami, którzy wnikliwie przyglądają się zagadnieniom społecznym i potrafią wyrazić je poprzez taniec. 

 

„Carte Blanche…to tancerze tryskający energią.” [New York Times (USA)]

 

Carte Blanche – jeden z najwybitniejszych teatrów tańca – po raz pierwszy w Polsce! Polska prapremiera tuż po światowej premierze w Studio Bergen w Norwegii 15 stycznia 2015 roku.

 


Photo: Carte Blanche/Helge Hansen & Jonas Boström

 

 

czas przedstawienia: 60 min

Reżyseria: Marcos Morau
AsystentLorena Nogal, Inma Asensio
DramaturgPablo Gisbert
Doradca artystyczny: Roberto Fratini
Projekt kostiumówDavid Delfín
Muzyka: Luis Miguel Cobo
Reżyseria światła: Albert Faura
Scenografia: Enric Planas
Tancerze z Carte Blanche: Caroline Eckly, Christine Kjellberg, Jennifer Dubreuil Houthemann, Núria Navarra Vilasaló, Sara Enrich Bertran, Ole Martin Meland, Timothy Bartlett, Mathias Stoltenberg, Hugo Marmelada; Stażyści: Ida Haugen, Jack Lorentzen
Koprodukcja: La Veronal & Tanz Bremen 
Organizator:
Teatr Groteska, ul. Skarbowa 2, Kraków